1991 - 2001 - Jurek Chojnice

Idź do spisu treści

Menu główne:

1991 - 2001

Napisałem do 2013

W 1991 roku rozpocząłem pisanie tekstów publicystycznych do lokalnego miesięcznika "Gazeta Chojnicka", który obecnie nie istnieje. Teksty są w formacie PDF i otwierają się w osobnym oknie.

1991

1. "Dziewięć pytań do Jerzego Urbana" - Wywiad ukazał się w GCh z 2.08.1991. Jest to spisany z taśmy magnetofonowej wywiad uczestników warsztatów dziennikarskich z Jerzym Urbanem, którego uczestnikiem byłem latem tamtego roku.
2. "Byłem pierwszym premierem" -
Wywiad z Edwardem Osóbką - Morawskim, przeprowadzony przeze mnie w Warszawie w lipcu 1991. Po raz pierwszy był opublikowany na portalu chojnice.com w lipcu 2009 roku.
3.
"Powyborcze refleksje" - Komentarz na temat kampanii wyborczej i wyników głosowania w wyborach parlamentarnych w 1991 roku w Chojnicach. - GCh z 29.11.1991 roku.
4. "Budżetowe zagrywki" -
Mój pierwszy "kij w mrowisko" na chojnickim podwórku. Nie spodobało mi się zasilenie sporą kwotą remontu budynku Liceum Katolickiego - GCh z 20.12.1991.
Na zdjęciu po lewej
Edward Osóbka - Morawski oraz autor strony. Wykonane zostało w mieszkaniu premiera z 1944 roku. Po prawej moja grupa ze mną (przyklęknąłem) podczas wizyty w studiu Teleexpressu. Po kliknięciu w to zdjęcie galeria z pozostałymi, które wtedy zrobiłem. W środku autograf Bohdana Smolenia dla czytelników Gazety Chojnickiej.

1992

1. "Biblioteczne peregrynacje" - W tym tekście pożaliłem się nad losem Miejskiej Biblioteki Publicznej, która wtedy właśnie znalazła nową siedzibę, w której była do 2006 r. GCh z 24.01.1992.
2.
"Sierpem i młotem" - Marian Grela w liście pod tym tytułem umieścił polemikę ze mną w/s "Budżetowych zagrywek" - GCh z 24.01.1992.
3.
"Krzyżem i sierpem" - Po miesiącu dałem odpowiedź p.Greli - GCh z 21.02.1992.
4.
"Spec od prezydentów" - W grudniu spotkał się z chojniczanami poseł SLD z ówczesnego woj. gdańskiego Longin Pastusiak. Relacja z tego wydarzenia oraz wywiad z nim jest mojego autorstwa - "Gazeta Chojnicka" z 24.12.1992.
5. "Nie mam nic przeciwko Chojnicom" - w kwietniu w Tucholi wystąpił Bohdan Smoleń. Zrobiłem z nim wywiad dla Gazety Chojnickiej.

Edward Osóbka - Morawski oraz autor strony.
Galeria zdjeć z pobytu w Warszawie w 1991 roku.

1993

1. "Cokolwiek czynisz, czyń rozważnie i patrz na koniec" - moja polemika z ówczesnym burmistrzem Chojnic Edmundem Pytlem. Ukazała się w "Gazecie Chojnickiej" z 28.05.1993. W sprawę zaangażowany był Tygodnik Chojnicki oraz Gazeta Pomorska.
2.
"Gospodarność do remontu" - Pierwszy odcinek serialu o remoncie kamienicy przy ulicy Zielonej 8. "GCh" z 30.07.1993.
3.
"Było ciekawie"- Moja pierwsza relacja z obrad chojnickiej Rady Miejskiej. "GCh" z 30.07.93.
4.
"T.Love w Wenecji"- Byłem na Święcie Młodości w Wenecji k. Żnina. Gwiazdą imprezy był zespół T.Love. "GCh" z 30.07.1993.
5.
"5" pierwsza w piątce - Byłem członkiem komisji wyborczej w czasie wyborów do parlamentu w SP-5. Jako "dziennikarz" GCh zrobiłem materiał o tych wyborach. "GCh" z 24.09.1993.
6.
"Pozostanie w pamięci" - Kilka wspomnień b. ministranta (czyli mnie) o zmarłym wówczas ks. Husarku. "GCh" z 29.10.1993.
7. "Z wizytą u świadków Jehowy
- Wpadłem wtedy na pomysł przeprowadzenia wywiadu z grupą członków tego wyznania. "GCh" z 26.11.1993.

1994

1. "Lekcja współpracy" - Napisałem o problemach z finansowaniem budowy sal gimnastycznych dla SP 1 i SP 2. Dziennik "Trybuna" z 26.07.1994.
2. "Dzień niepodobny do dnia"
- Latem tego roku gościł w Chojnicach Piotr Szczepanik. Jego koncert miał odbyć się w Fosie, ale z powodu pogody przeniesiono go do Kinoteatru. Zwywiadowałem go dla "GCh" z 26.08.1994.

1995

1. "Awantura o „Księdza" - Wyjątkowo nie jest to tekst mojego autorstwa, ale "wystąpiłem" w nim jako miejski radny. Jako jedyny zagłosowałem przeciw wnioskowi-apelowi o nie wyświetlanie w Chojnicach głośnego wówczas filmu "Ksiądz". Maria Eichler - GCh z 20.10.1995
2. "Kostka z kantami" - O nietypowym "czynie społecznym" przy budowie ulicy Wyspiańskiego. Jako radny zająłem się tą sprawą. W czasie jej wyjaśniania byłem oskarżony o pomówienie przez ówczesnego dyrektora wydziału komunalnego UM. Sąd uniewinnił mnie i Jacka Studzińskiego. A dyrektor wkrótce przestał z powyższego powodu być dyrektorem. GCh z 20.10.1995.
3. "Po I turze wyborów" - Byłem w 1995 członkiem komisji wyborczej do wyborów prezydenta. Relacja i wyniki dla miasta Chojnice podałem w GCh z 11/1995. Plik jest JPG - iem.
4. "Jak głosowaliśmy?" - Wyniki II tury wyborów prezydenckich w Chojnicach. Przy frekwencji 72% A.Kwaśniewski zdobył 54,5%, L.Wałęsa 45,5% głosów. Także JPG.

1996

1. "Kiedy reprywatyzacja" - Historia starań o odzyskanie swej własności przez byłych właścicieli młyna przy pl.Piastowskim. GCh z 09/1996.
2. "Kontredans z salkami (parafialnymi)" - Początkowo lekcje religii w SP5 były prowadzone po staremu w salkach parafialnych. Ale w 06/1995 ks. proboszcz postanowił urządzić w nich jadłodajnię. GCh z 01/1996.
3. "Inwazja mocy w Chojnicach" - Latem 1996 odwiedziło Chojnice RMF FM z akcją promocyjna Inwazja Mocy. Obóz rozbili w tym miejscu, gdzie dziś stoi Kaufland przy ul. Kościerskiej. Relację zamieściłem w GCh z 23.08.1996. Poniżej pokaz slajdów z tej imprezy. Na ostatnim zdjęciu mój syn Przemek (miał wówczas 13 miesięcy) i ja. Zdjęcia są także dołączone do artykułu.

1997

1. "Budżetowy sponsor" - We wrześniowym wydaniu Gazety Chojnickiej opisałem wydatki RM Chojnic na delegacje radnych Piotra Pawlickiego i Andrzeja Mielke. PP, mimo bycia nauczycielem podawał pełną cenę biletu PKP. Obaj jeździli na konferencje organizowane NSZZ Solidarność, Ligę Krajową i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
2. "Czerwone Chojnice" - Jesienią 97 r. były wybory do parlamentu. W tym tekście opisałem kampanię wyborczą i podałem wyniki wyborów. Najlepszy wynik spośród chojniczan uzyskał Andrzej Gąsiorowski - 1358. Startował z listy Unii Wolności. SLD zdobyło ponad 31 %, AWS prawie 29%.
3. "Oświata dla seksu" - W maju w Trybunie Pomorza i Kujaw oraz GCh przedstawiłem poczynania naczelnika wydziału oświaty w chojnickim ratuszu Janusza Ziarno, który rozesłał rodzicom broszurę przestrzegającą przed zgubnymi skutkami nowego programu nauczania przedmiotu "wychowanie seksualne". Opracowało je ministerstwo edukacji narodowej za czasów koalicji SLD - PSL.
4. "W Rodzinie na łamach NIE" - w majowym wydaniu GCh podałem o zacytowaniu przez NIE artykułu w dwutygodniku "W Rodzinie" w sprawie dotyczącej ... Białegostoku i podręcznika do nauki języka polskiego w kl. VI SP.
5. "Rodzinne korzenie" - w czerwcowym numerze Gazety Pomorskiej zrelacjonowałem wizytę w ojczystych stronach mieszkańców Nieżywięcia, którzy po II wojnie światowej wyjechali nie zawsze dobrowolnie do Niemiec. Właśnie w tej miejscowości jest rodzinne gniazdo rodu Konigorskich, w tym i mojej Mamy.

1998

1. "Blisko, coraz bliżej" - W styczniu opisałem w GCh problemy właścicielki sklepu na os. Hallera, gdzie są (były?) sprzedawane napoje alkoholowe w postaci piwa. Poszło o ilość metrów ilość metrów do niedalekiego żłobka.
2. "Popracowaliśmy" - W czerwcu kończyła się kadencja Rady Miasta, w czasie której byłem przewodniczącym komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Sprawozdanie z jej bieżącej działalności zamieszczałem w GCh. Także i czteroletnie jej podsumowanie.
3. "Wyborcza manipulacja" - W Trybunie Pomorza i Kujaw opisałem działalność kampanijną jednego z komitetów wyborczych pn. Ruch Społeczny Blok Rozwoju Gospodarczego. Później zostali koalicjantem z SLD i Samorządnymi.

1999

1. "Pół na pół" - zapis tekstowy dwugodzinnej audycji "Pół na pół" w chojnickim Radiu Weekend z moim udziałem wyemitowanej (na żywo!) 20 września 1999 roku. Ówczesny redaktor naczelny RW Roman Guzelak odpytywał mnie z życiorysu zawodowego, politycznego i prywatnego. Oczywiście około 50% czasu antenowego zajęła muzyka.

2000

1. "Cała rodzina razem" - rozbudowałem notkę Dziennika Bałtyckiego z grudnia 2000 roku, w której poinformował o poświęceniu nowego nagrobka pierwszego po 1920 polskiego burmistrza Chojnic Alojzego Sobierajczyka. Wówczas przeniesiono na cmentarz parafialny szczątki żony i syna burmistrza, ktore spoczywały do tego momentu na cmentarzu komunalnym. Gdy rok wcześniej, po otrzymaniu listu od rodziny burmistrza, wyszedłem z tą inicjatywą, wtedy Zarząd Miasta zgodził się pokryć koszt budowy nowego pomnika, ale koszt ekshumacji pozostawił do pokrycia rodzinie. W 2000 wziął to na siebie jeden z właścicieli zakładu pogrzebowego.
2. "Jak wybierać burmistrza?" - Na łamach "Gazety Pomorskiej" prowadzona była sonda i dyskusja na temat zaproponowanych zmian w ustawie o ordynacji wyborczej do rad gmin. Chodziło przede wszystkim o bezpośredni wybór burmistrza. Do 1998 robili to radni miejscy. Także i ja wysłałem list do GP.
3. "Kolektor i bezrobocie" - w marcu 2000 roku wraz z Jackiem Studzińskim i Markiem Czajkowskim zorganizowaliśmy spotkanie z mieszkańcami osiedla Kolejarz. Relację zamieścił Kurier Chojnicki.
4. "Nieczysta gra" - w kwietniu 2000 wdałem się w polemikę z Kazimierzem Ostrowskim. Poszło o imprezę z 1997 "Euro - Eco - Meeting".
5. "Urzekła go Praga" - Czas Chojnic przedstawiał sylwetki miejskich radnych. W grudniu przyszła kolej na mnie. Jest m.in. o moim hobby, czyli prowadzeniu strony internetowej, oraz o planie pokazania żonie stolicy Czech. Został zrealizowany w 2008 roku.

2001

1. "Karta zamiast biletu" - W marcu 2001 roku Radosław Sawicki z "Kuriera Chojnickiego" był na posiedzeniu Komisji Komunalnej, której byłem przewodniczącym. Tematem był elektroniczny bilet dla MZK. Z propozycji nic nie wyszło.
2. "Kropla drąży skałę" - ponownie "Kurier Chojnicki" i Radosław Sawicki, który przeprowadził ze mną w lutym wywiad w sprawie wymyślonego przeze mnie projektu uchwały o dostępie do informacji publicznej. Było to jeszcze przed sejmową ustawą.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego