2011 - Jurek Chojnice

Idź do spisu treści

Menu główne:

2011

Napisałem do 2013

1. "Przedszkolne dotacje były zawyżone" - w styczniu rozpocząłem tym tekstem serial publicystyczny pt. "O co chodzi w dotacjach chojnickiego ratusza dla niepublicznych przedszkoli". Pierwszy odcinek był falstartem, gdyż wprowadziła mnie w błąd ... dyskusja radnych z komisji budżetowej w RM.
2. "Portal na cenzurowanym" - nie chodzi o chojnice.com, gdzie wtedy pracowałem, a o BiznesChojnice.eu z Adamem Chojnickim. Rozmawiałem z Radosławem Sawickim, który złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy realizacji tego zadania.
3. "Dotacje są zaniżone?" - drugi odcinek "przedszkolny". Od tego roku UM zmienił algorytm naliczania dotacji. Uznał, że do wydatków bieżących samorządowego i publicznego przedszkola, od których jest naliczana dotacja w wysokości 75% tych kosztów dla niepublicznych przedszkoli, nie mogą być zaliczane wpłaty od rodziców tytułem opłaty stałej i za wyżywienie. Do 2010 roku były uwzględniane. Spór o to trafił do Rady Miejskiej, Komisji Rewizyjnej RM, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Adminstracyjnego.
4. "Komisja Edukacji o przedszkolach" - W styczniu odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Edukacji oraz Kultury i Sportu Rady Miejskiej. Rozmawiano także o dotacjach dla niepublicznych przedszkolach.
5. "Place zabaw pod kłódką" - na terenie szkół podstawowych z okazji pójścia do nich 6 - latków powstały place zabaw. Nie zawsze są dostępne dla dzieci ze szkoły, jak i okolicznych osiedli.
6. "Rzecznik Praw Dziecka pisze do UM"
- spór o sposób naliczania dotacji przedszkolnych trafił do Rzecznika Praw Dziecka. Korespondecja pomiędzy nim, a burmistrzem Chojnic, jest dość barwna. Przede wszystkim dzięki naszemu włodarzowi. Artykuł na ten temat po kilku godzinach został zdjęty z portalu chojnice.com. Treść listu RPD do UM. Treść odpowiedzi UM do TPD.
7. "Spółdzielcy już pracują" - tekst o pierwszej w Chojnicach spółdzielni socjalnej. Funkcjonuje w dawnej ... kaplicy przy parafii Matki Bożej Fatimskiej. Została wyremontowana za pieniądze powiatu i PFRON. W 2011 spółdzielnia płaciła parafii 5000 zł brutto czynszu za 235 m2. Daje to ok. 21 zł/m2.
8. "Pielęgniarki kontra dyrektor" - członkinie Zw. Zaw. Pielęgniarek i Położnych w chojnickim szpitalu były niezadowolone z podziału pieniędzy na podwyżki. Uważały, że zostały skrzywdzone.
9. "Stadion nieprzyjazny dla dziennikarzy?"
- w 2011 MKS Chojniczanka grała w II lidze piłki nożnej. Sprawdziłem jak jest przygotowany stadion do obsługi meczy przez dziennikarzy. Zrobiłem także wizję lokalną.
10. "Afera finansowa w ósemce rozliczona" - po ponad 5 latach chojnicki sąd rejonowy zakończył postępowanie ws. afery finansowej w Zespole Szkół nr 8, czyli dzisiejszym Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. A historia tej afery rozpoczęła się w 2004 roku. Przypomniałem ją w tym tekście.
11. "Galeria Victoria na Gwiazdkę 2013" - w lipcu 2011 po rozmowie z inwestorem galerii handlowej Victoria, która miała powstać na terenach po b. Zakładach Mięsnych, napisałem tekst, z którego wynikało, że będzie gotowa pod koniec 2013 roku. Ten plan nie wypalił.
12. "Czy 9 miejsc parkingowych wystarczy?"
- w II połowie 2011 rozpoczęła się budowa przychodni lekarskiej w pobliżu szpitala specjalistycznego. Sprawdziłem jak został zaprojektowany parking dla jego klientów.

               Fotogaleria oraz relacja video z protestu przedszkolnego.                                           Zdjęcia z kampanii wyborczej do Sejmu z 2011

Protest "przedszkolny" na Starym Rynku 09/2011
Relacja z protestu "przedszkolnego" 09/2011
Kampania wyborcza do Sejmu w 2011 roku

13. "Czy można sprywatyzować „Skrzaty?" - moim piórem portal ch24 zapytał UM Chojnice, czy można pozbyć się ostatniego samorządowego przedszkola. W podobnym przypadku wojewoda warmińsko - mazurski powiedział "nie". Dotyczyło to Biskupca.
14. "Pojedynek na decybele w samo południe" - relacja tekstowa z protestu antyprzedszkolnego z 10.09.2011, który zorganizowała Wspólna Ziemia i Arcana Historii na chojnickim Starym Rynku. Powyżej fotogaleria i relacja video.
15. "W policyjnym konwoju na mecz Lechii" - w sierpniu z synem Radkiem oraz kibicami Chojniczanki, w policyjnej eskorcie, wybrałem się na pierwszy mecz na nowym stadionie w Gdańsku. Powyżej galeria zdjęć z tej wycieczki.
16.
"Moim zdaniem. Quo vadis chojnicka piłko?" - felieton na temat uprawiania dyscypliny sportowej pt. piłka nożna w Chojnicach.
17.
"Moim zdaniem. Przedszkolny kontredans" - felieton dotyczący sytuacji niepublicznych przedszkoli, wokół których wciąż trwa zawirowanie z dotacjami z miasta.
18.
"Moim zdaniem. Nie bójmy się krytyki" - kolejny felieton dla ch24. Tym razem zająłem się odpornością osób na ratuszowym świeczniku na krytykę ich poczynań.
19.
"Moim zdaniem. Emsdetten od środka" - pod koniec września 2011 kilka dni spędziłem (skorzystałem z zaproszenia władz miasta) jako dziennikarz ch24 na świecie niemieckiego miasta Emsdetten. Jest zaprzyjaźnione z Chojnicami. Gościłem w domu rodziny, która nie raz była w Chojnicach. Relacje pisałem właśnie u nich każdego dnia na laptopie innych gości z Chojnic - z piątku, z soboty oraz z niedzieli. Ten felieton jest zestawieniem spostrzeżeń z Emsdetten, które są związane z ich podejściem do rowerów i nie tylko.
20.
"Moim zdaniem. MZK czeka na receptę" - kilka uwag o funkcjonowaniu chojnickiej publicznej komunikacji autobusowej.
21. "Moim zdaniem. Komputerowe zdziwienie"
- "pastwię" się nad ratuszową koncepcją wykorzystania unijnej dotacji dla osób, których nie stać na zakup komputerów, na odnowienie floty komputerów w miejskich instytucjach i placówkach. Dla biednych w I etapie poszła tylko minimalna (20%) pula PC. W innych gminach 100%.
22. "Progi zwalniające po chojnicku"
- przeanalizowałem pod kątem zgodności z normami progi spowalniające ruch na chojnickich ulicach. Niewiele je spełniało. Wbrew przepisom są montowane na ulicach, po których jeżdżą autobusy MZK; za blisko skrzyżowań; są za wysokie; na drodze publicznej jest stosowany typ dla dróg wewnętrznych na parkingach zakładowych. Poniżej fotoreportaż z naszych ulic oraz videoklip z tych samych miejsc.
23. "Bezdomnym źle w noclegowni"
- zajrzałem do schroniska dla bezdomnych mężczyzn, które mieści się przy ul. Małe Osady. Zapoznałem się z problemami tej placówki. Wiele pomaga jej pastor H.Skrzypkowski.
24. "Czy Gimnazjum nr 1 jest świeckie czy katolickie?" -
będąc członkiem Rady Rodziców w tej szkole byłem świadkiem krytyki jej Statutu. Opisałem to na portalu ch24.
25. "Moim zdaniem. Subiektywne podsumowanie 2011 roku"

Droga przez mękę po chojnickich progach spowalniających.
Emsdetten - występy chojniczan
Wyjazd na mecz Lechii z Cracovią na inaugurację stodionu w Gdańsku.
Progi spowalniające w Chojnicach
Spacerkiem po Emsdetten. Jak tam mają rowerzyści i kierowcy.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego