2003 - 2010 - Jurek Chojnice

Idź do spisu treści

Menu główne:

2003 - 2010

Napisałem do 2013

2003

1. "Nie wstydźmy się historii" - we wrześniu wysłałem list do Gazety Pomorskiej z przemyśleniami na temt Kosznajderii i konferencji naukowej na ten temat, która odbyła się w Tucholi.

2004

1. "Kali AD 2004" - list do Czasu Chojnic na temat zmiany diet miejskich radnych. Przypomniałem liderom chojnickiego SLD, którzy byli oburzeni na te plany, że również oni w połowie kadencji samorządu kilka lat wcześniej podnieśli ręką za podwyżką diet powiatowych radnych o ... 40%!
2. "Moje postsrciptum" - w lutym napisałem list do Czasu Chojnic, w którym skrytykowałem wydaną w tamtym czasie monografię "Dzieje Chojnic". Jej redaktorem naczelnym był Kazimierz Ostrowski. Nie przeszkadzało jemu podanie składu Rady Miasta tylko z lat 1990-94 i 2002-2006. Żadna z uwag nie została uwzględniona w II wydaniu.
3. "Radni do tablicy!" - Tygodnik Życie Chojnic w połowie kadencji 2002-2006 przepytywał radnych, w tym i mnie. Nie miałem za dużo do powiedzenia, gdyż zostałem radnym kilka miesięcy wcześniej. Otrzymałem mandat radnego w miejsce Katarzyny Karpus.

2005

1. "Armia Czerwona wiecznie żywa" - wymyśliłem wówczas bardziej uroczyste obchody 60 rocznicy wyzwolenia Chojnic. Opisał je, przedstawiając także spory wokół tej daty, Dziennik Bałtycki w lutym 2005 roku.
2. "Ruskie pierogi" - tak zrelacjonowała w/w obchody Maria Eichler z Gazety Pomorskiej. Jest foto, na którym i ja jestem.
3. "Wywiad tygodnia – Jerzy Erdman"
- w styczniu portal ChojniceInfo przeprowadził ze mną wywiad. Rozmawialiśmy o prowadzonej przeze mnie stronie internetowej, pracy radnego, planach zorganizowania latem zlotu fanów ELO.
Po lewej "pod fotką" z cmentarza radzieckiego galeria zdjęć z lutego 2005. Po prawej galeria z inscenizacji wyzwolenia z 1920 roku. W środku 31 minutowy film z tejże inscenizacji.


Uroczystości z okazji 60 rocznicy wyzwolenia Chojnic 1945 - 2005
Rekonstrukcja wyzwolenia Chojnic z 1920 roku, którą wykonano w 2009 roku na Starym Rynku w Chojnicach.
Inscenizacja wyzwolenia Chojnic z 1920, które wykonano w 2009 roku.

2009

W tym roku rozpocząłem pracę w tygodniku "Życie Chojnic", który wkrótce został zastąpiony portalem chojnice.com. Stamtąd pochodzą teksty do połowy 2011 roku.
1. "Dane osobowe na tacy" - opisałem na chojnice.com, jak Spółdzielnia Mieszkaniowa w kontrowersyjny sposób zdecydowała zmotywować swych członków do zapłaty zaległości płatniczych.
2. "Nigdy nie kłamię, najwyżej nic nie mówię..."- chojnice.com. Rozmawiałem z Robertem Wajlonisem, dyrektorem generalnym chojnickiego urzędu miejskiego. Opowiada także o swoich pasjach. Jedną z nich jest udział w rekonstrukcjach historycznych, jak na przykład odzyskania niepodległości przez  Chojnice w styczniu 1920 roku.
3. "Konigorscy kontra deszcz"
- Jako wnuk i syn Konigorskich zrelacjonowałem czerwcowy zjazd rodu Konigorskich na łamach tygodnika "Życie Chojnic". Byliśmy w Zamartem, Jerzmionkach (foto), Nieżywięciu i Bachorzu. Jak było, można obejrzeć w galerii zdjęć na Picasa.
4. "Przegląd Alei Zasłużonych" - chojnice.com. Zajrzałem na główną aleję Cmentarza Komunalnego, który jest dzierżawiony od miasta przez prywatną firmę pogrzebową. Oceniłem stan nagrobków i zieleni przy niej.
5. "Przetarg na WC " oraz "Zamówienie czy przetarg?" - chojnice.com. W ratuszu wpadli na pomysł ustawienia przy parkingu obok stadionu miejskiego Chojniczanki pięknej supertoalety samoobsługowej z elewacją z płyt z czarnego granitu. Obsługuje jedną osobę. Kosztowała łącznie z przyłączami 400 tys. zł.
6. "Reklamy na zabytkach" - chojnice.com. Przeanalizowałem podstawy prawne wieszania na obiektach zabytkowych reklam. Nie znalazłem ich. Jedynie Muzeum Regionalne wyciągnęło wniosek z tekstu i przestało wieszać na Bramie Człuchowskiej swoje bannery.
7. "Spacerkiem po Podmurnej" - w grudniu zrobiłem materiał o uliczce biegnącej wzdłuż murów obronnych. Od tamtego czasu niewiele tam się zmieniło na lepsze. Są w tekście zdjęcia ilustrujące ówczesny stan.
8. "Styropian na kamienicy" - pojawił się w czerwcu 2009, zniknął "już" po 4 latach. Jak do tego doszło, napisałem w tymże tekście.
9. "Tworzyłem ramówkę Radia Weekend" - latem odwiedził Chojnice Wojciech Miller, który jest jednym z twórców lokalnego radia. Skorzystałem z tej okazji, by przeprowadzić z nim wywiad.
10. "Boisko z parkingiem" - w listopadzie burmistrz przedstawił plany nowego boiska treningowego przy ul. Rzepakowej. Jest już gotowy jego I etap. W tekście wstawiłem plan z pierwotnej koncepcji, gdzie miała być także bieżnia i parking przy sklepie Rywal. Ogólnodostępny parking, także dla mieszkańców osiedla Bursztynowego.
11. "Park czy dom gawronów?" - felieton o parku pn. Wzgórze Ewangelickie. Kiedyś, w czasach gdy uczyłem się w nim chodzić i jeździć na rowerku BoBo, miał nazwę im. Róży Luksemburg. Jego stan nie jest najlepszy.
12.
"Chrońmy krajobraz" - kolejny raz o reklamach, ale nie tylko na zabytkach. Podpowiadam środki zaradcze.
13. "Mister WC-tów" - na luzie o chojnickiej supertoalecie. Przedstawiam jak inni, np. w Czeskim Krumlovie, podchodzą do tego tematu.
14. "Chleba i igrzysk!" - felieton z wrażeniami o imprezowym letnim sezonie 2009 roku. Porównuję działania gminy i miasta Chojnice.

Psia Góra Kusznierewicza w lipcu 2010

2010

1. "Ratusz został na lodzie" - w grudniu tego roku okazało się, że tzw. Biały Orlik (sezonowe sztuczne lodowisko na zwykłym Orliku) jednak nie powstanie na os. Kolejarz. Do dziś, mimo umieszczenia w budżecie 2011 roku i wykonania specjalnego przyłącza energetycznego, nie powstał.
2. "Czy Starostwo zrobiło dobry biznes?" - nie raz pisałem o Adamie Chojnickim i portalu bizneschojnice.eu. Uważam, ze zmarnowano tam ponad 130 tysięcy złotych. To pierwszy tekst o tym, który napisałem dla chojnice.com.
3. "Jak informuje UG i UM?" - porównałem Biuletyny Informacji Publicznej urzędu gminy Chojnice oraz miasta Chojnice. Zdecydowanie ten mecz wygrał urząd kierowany przez wójta Z.Szczepańskiego. I nadal jest brak poprawy w ratuszowym biuletynie.
4. "Ford Mondeo dla Starostwa" - opisałem postępowanie przetargowe na nowy samochód służbowy dla władz powiatu chojnickiego. Tylko Ford Mondeo mógł go wygrać. Ostatecznie zwycięzca przetargu - dealer Forda - zrezygnował z jego dostarczenia.
5. "Postscriptum do II wydania „Dziejów Chojnic”
- jesienią 2010 roku ukazało się II wydanie "Dziejów Chojnic". Niestety, żadne uwagi, które zgłoszono po I wydaniu w 2003 i 2004 roku nie uwzględniono. Pisałem o nich w 2004. Doszły i następne. Nadal nie ma w Dziejach Chojnic składów Rady Miasta z II i III kadencji, pozostałe są. Ponad połowa miejsca poświęconego na kadencję 1994 – 1998 zajmuje opis jednego wydarzenia – opinia RM w sprawie przynależności Chojnic do województwa pomorskiego. Tekst ukazał sie na portalu chojnice.com.
6. "Komputery dla samorządu czy mieszkańców?" - chojnicki urząd miejski wpadł na pomysł, aby komputery zakupione dla szkół i biblioteki odnowić z unijnych pieniędzy dla osób wykluczonych cyfrowo, których nie stać na ich zakup. Wówczs trafiło do nich niezbędne minimum - 50 z 225 zestawów. Inne samorządy w Polsce z reguły całość dotacji wydawały na pecety dla biednych.
7. "Często słucham Natalkę Kukulską" - w sierpniu gwiazdą powiatowych dożynek w Brusach była Irena Jarocka. Udało mi się przeprowadzić z nią wywiad. Powyżej fotogaleria (po kliknięciu w zdjęcie) oraz klip wówczas nakręcony.
8. "Kusznierewicz story"
- w kwietniu napisałem dla chojnice.com pierwszy artykuł na temat inwestycji znanego żeglarza Mateusza Kusznierewicza. Z szumnych planów zrealizowano niewiele. Działka na tzw. Psiej Górze o 5,62 ha w Swornegaciach została kupiona w wieczyste użytkowanie za 800 tys. zł.
9. "Wójt o Psiej Górze i Kusznierewiczu" - w tym wywiadzie wójt Zbigniew Szczepański odpowiada na pytania internautów, które zostały zadane po wcześniejszym tekście o Kusznierewiczu.
10. "Psia Góra umorzona"
- po tekście ww. jeden z chojniczan skierował sprawę do prokuratury. W lipcu została umorzona. Napisałem o tym dla chojnice.com artykuł. Ale obecnie w Internecie wisi jedynie wstęp do niego. Nie mam pojecia jak do tego doszło. Tutaj zamieszczam cały artykuł, w tym także komentarz wnioskodawcy. Powyżej, obok Jarockiej, fotogaleria powstała na Psiej Górze w lipcu 2010 roku.
11. "Samorządowy jubileusz" - W maju odbyły się uroczystości związane z obchodami 20 rocznicy pierwszych wyborów do samorządów terytorialnych. Ich kulminacją była uroczysta sesja Rady Miejskiej. Wziąłem w nich udział. Poniżej fotogaleria z tej uroczystości.
12. "Stragan na parkingu" - po tym pierwszym z serii tekstów o targowisku przy ul. Młodzieżowej sporo zmieniło sie na plus w tym miejscu.
13. "Ogródki piwne wybrane"
- wziąłem pod lupę jeszcze nieprawomocny wynik przetargu na trzyletnią dzierżawę części Starego Rynku na 3 ogródki piwne. Po nim UM musiał unieważnić wynik na jedną z części. Jest także w tym PDF-ie treść rozmowy z szefem wydziału organizującego przetarg.
14. "Kiedy zapali się czerwone?"
- spróbowałem w tym tekście zaagitować za montażem w Chojnicach zegarów odliczających czas do zmiany koloru światła na sygnalizatorach ulicznych.
15. "Coś dla ducha i ucha " - w lutym po raz pierwszy (i nie ostatni) obejrzałem koncert zespołu poezji śpiewanej :Szeptem" z WDK Ogorzeliny. Miał miejsce w podziemiach kościoła gimnazjalnego w Chojnicach. Poniżej jeden z utworów tego koncertu - "Wędrówką życie jest człowieka" oraz pierwsze 14 minut tego koncertu.  
16. "Droga Krzyżowa z UM"
- od 2010 roku chojnicki urząd miejski jest współorganizatorem Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek po ulicach miasta. W tamtym roku UM dołożył pieniądze na druk książeczki z rozważaniami z działki pt. "promocja samorządu terytorialnego.
17.
"Dane osobowe na tacy" - zauważyłem, że na stronie www parafii Duchaczy (os. Kolejarz) w zapowiedziach przedmałżeńskich podaje się nie tylko imiona i nazwiska narzeczonych, ale i ich dokładne adresy z nr domu i mieszkania włącznie. Wkrótce ta nieprawidłowość została usunięta.
18. "Czy sztuczna trawa jest zdrowa?" - zająłem się materiałem, z którego jest murawa boiska przy ul. Rzepakowej w Chojnicach. Wymyślono je dla krajów dalekiej północy. Są podejrzenia, że może ona być toksyczna.

Dwudziestolecie samorzadu terytorialnego - 2010
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego