2012 - Jurek Chojnice

Idź do spisu treści

Menu główne:

2012

Napisałem do 2013

1. "Jak podzielić powiatowe granty?" - o tym jak Zarząd Powiatu podszedł do decyzji komisji konkursowej, która rozdzieliła granty dla organizacji pozarządowych na 2012 rok. Jednym dodał, innym zdjął. A Wspólna Ziemia nie była raczej z tego zadowolona.
2. "Pomnik Kopernika zniszczony?"
- pierwszym, który zauważył, że pomnik Kopernika został rozebrany, by ... go odnowić (?), był Mariusz Janik. Poinformował moją redakcję, że złożył zawiadomienie o zniszczeniu pomnika w prokuraturze rejonowej w Chojnicach.
3. "Renowacja czy odbudowa?" - w Chojnicach jest możliwa renowacja i odnowienie obiektu budowlanego, jakim jest pomnik Mikołaja Kopernika poprzez jego rozbiórkę do fundamentów włącznie i odbudowanie na nowo w zbliżonym kształcie i z lepszych materiałów. I absolutnie nie jest to - wg. ratusza - budowa czegoś nowego! Później, o czym w innym artykule - przyzna rację UM prokuratura. Z technikum budowlanego i lektury Prawa Budowlanego chyba wyniosłem inną wiedzę, niż chojnicka Temida.
4. "Moim zdaniem. Piłka nożna i nic więcej?"
- "Psy szczekają, a karawana (piłkarska) jedzie dalej" - to mógłby byc zastępczy tytuł dla tego felietonu. O sytuacji chojnickiego sportu niepiłkarskiego.
5. "Adrian K. zatrzymany"
- chojnice24 jako pierwsze w Chojnicach poinformowało o kłopotach z prawem jednego z uczestników postępowania mającego wyłonić nowego właściciela ostatniego samorządowego przedszkola. Wcześniej kandydował na radnego z listy Programu 2014, był rzecznikiem prasowym inwestora galerii handlowej mającej powstać na miejscu śp. zakładów meblarskiech przy ul. Gdańskiej.
6. "W konkursie zostało dwóch oferentów" - efektem przygody z prawem jednego z uczestników konkursu przedszkolnego była speckonferencja prasowa, gdzie poinformowano o wycofaniu się Adriana K. Powodem była ... "
zaistniała nagonka medialna dotycząca mojej osoby" - stwierdził w oświadczeniu Adrian K. Od kiedy informowaniu o takiej przygodzie jest nagonką?
7. "Połowa progów jest nieprawidłowa" - po artykule z 10/2011 UM zlecił wykonanie inwentaryzacji istniejących progów spowalniających na chojnickich ulicach. Okazało się, że połowa z nich jest niezgodna z normami. Ciekawe, gdzie był nadzór przy ich montażu...
8. "Na skróty przez młodzieżowy statut" - po sygnale od jednego z miejskich radnych, że jest wrabiany w nieprzyjemną sytuację w II LO przy wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta, przyjrzałem się tej procedurze. Zacząłem od analizy statutu MRM. Okazało się, że jego znajomość u organizatora, czyli UM Chojnice, jest gorsza od mojej. Ode mnie dowiedziano się w tej instytucji, że powinny wziąć w nich udział także gimnazjaliści.
9. "Młodzieżowe wybory przełożone" - najpierw w komentarzu pod poprzednim tekście, potem na konferencji prasowej, burmistrz ogłosił o przełożeniu wyborów na jesień 2012. Wcześniej RM miałaby poprawić statut poprzez wymiksowanie z MRM gimnazjalistów. Dziennikarze z innych mediów nie dowiedzieli się od Arseniusza Finstera, że dostarczycielem wiedzy o zapisach statutu był Jerzy Erdman z chojnice24. Można było odnieść wrażenie, że UM sam zorientował się o swym błędzie. Ostatecznie dopiero jesienią 2013 roku odbyły się ponownie wybory do MRM już tylko z ponadgimnazjalistami.
10. "Jak remontować zabytki?" - do niedawna Chojnice posiadały tylko 20 obiektów i obszarów zabytkowych, które znajdowały się w wojewódzkim rejestrze. Od września 2011 funkcjonuje Gminna Ewidencja Zabytków, która ma łącznie 360 pozycji. Przyjrzałem się niektórym pozycjom na tej liście. Chyba przy ich wpisywaniu patrzono tylko na rok "urodzenia" obiektu.
11.
"Moim zdaniem. Czy komunalne jest gorsze?" - rozpisałem się w obronie komunalnej własności. Nasz włodarz uważa, że prywatny właściciel np. przedszkola jest fajniejszy, gdyż on zrobi to, na co miał środków miejski właściciel - na remont obiektu czy odnowienia wnętrz i wyposażenia. Niektóre samorządy mają jednak na to pieniądze.
12.
"Szpitalne lądowisko przesunięte" - po wstrzymaniu budowy jesienią 2011 wiosną okazało się, że to co wcześniej powstało zostanie rozebrane, lądowisko przesunięte, a droga podejścia do lądowania śmigłowców będzie z przeciwnego kierunku, niż założono w pierwotnej dokumentacji. Ktoś zapomniał, że powstający obok dom mieszkalny będzie przeszkadzał. W efekcie szpital utracił sporo miejsc parkingowych.
Po lewej zdjęcia o pomniku Kopernika. W środku fotoreportaż z sobotnich wydarzeń w czasie Dni Chojnic 2012. Po prawej galeria zdjęć z dożynek w Krojantach.
13. "Zredukowana drogowa koncepcja" - w połowie 2011 roku radni zdecydowali o przeznaczeniu 50 tysięcy złotych na wykonanie „Analizy obsługi transportowej Chojnic”. Za te pieniądze miano zbadać 5 miejsc w Chojnicach i najbliższej okolicy. Ostatecznie zrobiono za tę kwotę ... 1,5 miejsca - nowy węzeł drogowy Nieżychowice na obwodnicy oraz otoczenie tzw. Galerii Chojnickiej na terenach po zakładach meblarskich przy ul. Gdańskiej. Ten drugi temat miał jeszcze objąć okolice galerii Brama Pomorza w Lipienicach. Ponadto miano zbadać projekt zachodniej obwodnicy, połączenie ulic Ceynowy ze Strzelecką oraz ulicy łączącej Tucholską z Kościerską.
14.
"Moim zdaniem. Czy szanujemy lokalną historię?" - felieton o podejściu władz do najnowszej historii miasta, czyli po 1945. Tego okresu praktycznie nie obejmują stałe ekspozycje Muzeum w Bramie Człuchowskiej. "Dzieje Chojnic" też różnie ją przedstawiają. Dla filii Archiwum Państwowego nie było miejsca w naszym mieście. Nagrobki zasłużonych Chojniczan są w nieciekawym stanie.

Resztki pomnika Kopernika. Pod nim galeria zdjęć o jego historii.
Dni Chojnic 2012
Powiatowe Dożynki Krojanty 2012

14. "Moim zdaniem. Czy szanujemy lokalną historię?" - felieton o podejściu władz do najnowszej historii miasta, czyli po 1945. Tego okresu praktycznie nie obejmują stałe ekspozycje Muzeum w Bramie Człuchowskiej. "Dzieje Chojnic" też różnie ją przedstawiają. Dla filii Archiwum Państwowego nie było miejsca w naszym mieście. Nagrobki zasłużonych Chojniczan są w nieciekawym stanie.
15. "Trudne partnerstwo na ul. Reja" - na przykładzie tej charzykowskiej ulicy przedstawiłem kłopoty z wspólną realizacją przez Gminę Chojnice i prywatnego inwestora jej utwardzenia i odwodnienia.
16. "Nowy lewoskręt na Sukienników" - przy skrzyżowaniu ulic Sukienników i Cechowej w 2012 roku wdrożono ciekawe rozwiązanie drogowe. Jadący od strony ul. Gdańskiej zamierzający skręcić w lewo na parking obiektu handlowego po dawnym banku przecinają dwa pasy ruchu. By im to umożliwić, na wniosek właściciela gmachu, poprawiono projekt drogowy powstały w czasie modernizacji b. berlinki. Przedtem dla lewoskrętu była linia ciągła.
17. "Strefa ciszy niezgodna z prawem?"
- na sierpniowej sesji jeden z radnych zgłosił wątpliwość, czy uchwała z 2009 o strefie ciszy na jeziorze Charzykowskim została podjęta zgodnie z prawem. Sprawdziłem. Nie jest z nią pod względem prawnym najlepiej.
18. "Radni spotkali się z zarządem Chojniczanki" - latem tego roku radni z komisji sportu w RM spotkali się z członkami zarządu MS Chojniczanka. Głównym tematem obrad było współdziałanie władz klubu z kapitułą stypendialną. Omówiłem najciekawsze wątki dyskusji posiłkując się protokołem z obrad.
19. „Jestem zachwycony wyglądem Chojnic - poseł SLD z okręgu gdyńsko - słupskiego Leszek Miller był na wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego, która miała miejsce w nowej sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ul. Nowe Miasto. Wywiad z nim przeprowadziłem w gabinecie burmistrza Chojnic.

20. "Infomaty w turystycznym pierścieniu"
- finalizowany był w połowie 2012 roku montaż tzw. infomatów. W Chojnicach stanęły trzy - w bocznej, brukowanej jak w średniowieczu, uliczce Podmurnej obok filii Promocji Regionu; w holu głównym szpitala oraz w holu Parku Wodnego.
21. "Chojnice w czołówce rankingu" - chodzi o samorządowy ranking "Rzeczypospolitej". Przy okazji wyjaśniam nieprawdziwe oskarżenie włodarza miasta jakoby tylko chojnice24 nie podało końcowych wyników tego rankingu.
22. "Opłata manipulacyjna nielegalna?" - zgodnie z obowiązującą uchwałą RM Chojnic przy sprzedaży biletów jednorazowych przez kierowców autobusów MZK obowiązuje opłata manipulacyjna w wysokości 40 groszy. Wprowadzono ją, by zachęcić pasażerów do kupowania biletów w punktach sprzedaży. Są miasta w Polsce, gdzie wojewoda uchylał takie decyzje radnych. Opisałem jak to jest z tym w naszym mieście.
23. "Moim zdaniem. Sezon imprezowy podsumowany" - subiektywne zestawienie moich uwag po zakończeniu sezonu imprezowo - turystycznego. Za najbardziej udaną imprezę uznałem dożynki powiatowe w Krojantach. Trochę skrytykowałem organizację Dni Chojnic.
24. "Burmistrz pyta stowarzyszenia"-
Pod koniec marca 2012 burmistrz wysłał do czterech lokalnych organizacji, które znane są z krytycznego podejścia do jego działań, pismo z kilkoma pytaniami. Jedno z nich dotyczylo liczebności organizacji. Nie był zadowolony z formy niektórych odpowiedzi.
25. "Moim zdaniem. Przejrzystość po ratuszowemu"
- felieton o podejściu urzędu miejskiego do kwestii realizacji uchwały RM Chojnic o dostępie do informacji. Poszło o nieobecne na stronie ratusza protokoły Zarządu Miasta z końcowego okresu jego istnienia - do 2002 roku.
26. "Jakie współrzędne są prawidłowe?" - po sygnale od Czytelnika ch24 okazało się, że podane na zegarze słonecznym w parku 1000-lecia współrzędne geograficzne tego miejsca nie są prawidłowe. Błąd został później poprawiony.

Gwiazdą jubileuszowego wydania Nocy Poetów edycji 2012 był zespoł Raz Dwa Trzy.
Jesienią 2012 wybrałem się wieczorkiem z kamerą do parku 1000-lecia, w którym tego roku zakończył się kolejny etap modernizacji.
Jubileuszową (09/2012) uroczystość banku z Czerska zaszczycił Lech Wałęsa.

27. "Szkolenie dla polityków było 30 lutego" - od stycznia 2012 roku na stronie bizneschojnice.eu można było przez pewien czas w Strefie Edukacji podziwiać bardzo nietypową ofertę szkoleniową - "Madame de Pompadour alias Laleczka zaprasza na… „Warsztaty dla polityków lokalnego szczebla z zakresu socjotechniki i politycznego marketingu”. Znalazł ją Radosław Sawicki.
28. "TOI-TOI przy średniowiecznych murach" - przy ul. Wałowej, opodal Bramy Człuchowskiej, na prośbę taksówkarzy ratusz ustawił plastikowe WC w kolorze niebieskim. Mam trochę inny gust estetyczny.
29. "TAXI jednak na Wałowej" - znowu o tej uliczce na Starówce. Po sygnale od Czytelnika ch24 ustaliłem, że ratusz oznakował ją stosowną tabliczką, jako Grobelna zamiast Wałowa. Na planach miasta było i jest prawidłowo.
30. "Prywatne progi na Jesionowej" - na osiedlu Leśnym jeden z mieszkańców dostał zgodę na utwardzenie płytami betonowymi fragmentu ulicy w całości gruntowej. Z własnej inicjatywy wykonał na nich ... progi spowalniające!
31. "Salka przy konwikcie odcinek ostatni" - skleiłem razem dwa ostatnie teksty, które dotyczyły sali gimnastycznej przy ul. Grunwaldzkiej. Do czerwca 2012 użytkowały ją uczniowie Zespołu Szkół z ul. Nowe Miasto. Jest własnością miasta. Miała na nią apetyt inna powiatowa szkoła z ul. Sukienników, którzy lekcje WF mają 2 km od dalej - w hali sportowej przy ul. Młodzieżowej. Burmistrz zdecydował udostępnić ją szkole katolickiej, która ma siedzibę obok.
32. "Nie chcą anten przy Łukowicza" - mieszkańcy okolic marketu Biedronka przy ul. Piłsudskiego oponowali przeciwko planom montażu na tym obiekcie zestawu anten telefonii komórkowej. Dopięli swego.
33. "Jakie flagi wiszą przed urzędami?" - w połowie września zrobiłem rekonesans przed siedzibami urzędów gminy, miasta i powiatu w sprawie umieszczonych rodzajów flag. Przy ratuszu były tylko flagi miasta. Narodowa pojawia się tylko w czasie świąt narodowych i w dniu sesji RM. Przy pozostałych gmachach oprócz własnych, także były Polski i UE.
34. "Przebudowa na rynku wstrzymana" - salonik prasowy na Starym Rynku zmieniał swą siedzibę na coś bardziej trwałego. Okazało się, że była to samowola budowlana. Niestety, ale "szopa" na tym narożniku centralnego placu miasta nadal nie została zastąpiona przez normalną kamienicę.
35. "Słupy znikną w przyszłym roku" - ch24 interweniowało w sprawie przebiegu nad cześcią szkolnego boiska w Charzykowach linii średniego napięcia.
36. "Podzielnikowa czarna magia" - w chojnickiej Spółdzielmni Mieszkaniowej jej mieszkańcy mieli problem ze zrozumieniem rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania poprzedniego sezonu grzewczego oraz wymiany podzielników. Nie jestem pewny, czy ja wszystko zrozumiałem.
37. "Bez gimnazjalistów w MRM" - tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli wziąć udział w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Takie są najważniejsze zmiany, które na prośbę burmistrza zaproponowali działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Potem dorośli radni to zatwierdzili.
38. "Pomnik ułanów porastał mech" - po moim artykule, w którym przedstawiłem zły stan pomnika ułanów poległych pod Krojantami na cmentarzu parafialnym przy ul. Kościerskiej w Chojnicach, działacze stowarzyszenia Symbioza Kultur zakasali rękawy. Czapki z głów!
39. "Orzeł będzie w koronie z miedzi" - pod koniec 2012 ratusz zabrał się za realizację decyzji Rady Miejskiej o ukoronowaniu postaci orła na pomniku ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Nie za długo będzie na nim umieszczona, w czym miałem pewien udział.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego